Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sa shpesh duhet ta ndërrojmë furçën e dhëmbëve?

NULL NULL
10.04.2023 10:53
Furca e dhembeve

Furça e dhëmbëve është një mjet i rëndësishëm për ruajtjen e higjienës orale, ndaj duhet ta ndryshojmë mjaft shpesh për të parandaluar kariesin, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve dhe erën e keqe të gojës. Në mënyrë të veçantë, Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) këshillon të ndërroni furçën e dhëmbëve çdo tre muaj. Në disa raste, është e nevojshme ta bëni këtë më shpesh, transmeton Best Life.

Siç shpjegon dentistja Jennifer Silver, me kalimin e kohës qimet e furçës së dhëmbëve fillojnë të konsumohen, dhe të bëhen më pak efektive në heqjen e pllakave dhe baktereve të tjera nga dhëmbët dhe mishrave të dhëmbëve. Prandaj, edhe pse gjithsesi i lajmë dhëmbët, nuk është aq efektiv, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Kjo ndodh sepse furçat e vjetra të dhëmbëve kanë më pak gjasa të heqin pllakën nga dhëmbët dhe nëse nuk trajtohen, grumbullimi i pllakës mund të çojë në prishje të dhëmbëve dhe gingivit, si dhe në humbje të dhëmbëve.

Dentisti këshillon gjithashtu që të mos habitemi nëse gjatë larjes së dhëmbëve fillojmë të ndiejmë një lloj ndjeshmërie të mishrave të dhëmbëve ose vërejmë pak gjak në lavaman, veçanërisht nëse nuk e kemi ndërruar furçën e dhëmbëve për një kohë të gjatë, transmeton Klankosova.tv.

Duke supozuar se i lajmë dhëmbët dy herë në ditë, furça jonë e dhëmbëve me siguri do të konsumohet pak brenda tre muajve. Si rezultat, do të jetë shumë më i mprehtë, gjë që nuk është aspak e mirë për mishrat tona.

“Përdorimi i një furçë dhëmbësh që është dashur prej kohësh të ndërrohet mund të jetë shumë agresive ndaj mishrave të dhëmbëve dhe të shkaktojë skuqje, ënjtje dhe gjakderdhje të tyre”, shpjegon Silver, transmeton Klankosova.tv.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.