Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sa qeliza ka në trupin e njeriut

NULL NULL
19.09.2023 19:00
qeliza

Në trupin e njeriut ndodhin shumë gjëra, dhe kështu ai kujdeset që të ketë mjaftueshëm qeliza. Nga qelizat e trurit dhe qelizat e gjakut, tek qelizat e lëkurës dhe qelizat staminale, secila prej tyre është përshtatur për të kryer një detyrë specifike, të cilat, kur kombinohen, na mbajnë gjallë dhe funksionalë.

Por saktësisht, sa qeliza janë në trupin tonë?

Sipas një analize të re të mbi 1500 punimeve shkencore, ka 36 trilionë qeliza në një mashkull mesatar të rritur, 28 trilionë në femra mesatare të rritura dhe 17 trilionë qeliza në një fëmijë mesatar 10-vjeçar. Me pak fjalë, shumë qeliza.

Papritur, studiuesit, të cilët vijnë nga institucionet në Gjermani, Kanada, Spanjë dhe ShBA, zbuluan gjithashtu se masa e qelizave më të vogla të kombinuara është pothuajse e njëjtë me masën e përbashkët të qelizave më të mëdha, raporton “iflscience”, transmeton Klankosova.tv.

“Këto mostra na tregojnë një kompromis të organizmit midis madhësisë dhe numrit të qelizave dhe nënkuptojnë ekzistencën e homeostazës me madhësi të qelizave në të gjithë llojet e qelizave”, shkruajnë ata në punimin e tyre.

Për të arritur këto përfundime, ekipi kreu një studim gjithëpërfshirës të të dhënave të publikuara më parë, duke parë në mënyrë specifike se çfarë lloje qelizash ekzistojnë, sa nga secili lloj, si dhe masën dhe madhësinë e tyre. Ata identifikuan më shumë se 1200 grupe të ndryshme, duke përfshirë 400 lloje të njohura qelizash në 60 inde.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.