Ryshfeti, korrupsioni më i shprehur (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ryshfeti, korrupsioni më i shprehur (VIDEO)

NULL NULL
nga Drin Demiri 30.03.2023 20:53

Krahasuar me pesë vjet më parë, korrupsioni mund të jetë më pak i theksuar.

Por, bizneset kosovare besojnë se ai vazhdon të jetë i theksuar, sidomos në komuna e ndërmarrje publike.

Në anketën e prezantuar nga Oda Ekonomike Amerikane dhe USAID, del se forma më e theksuar është ryshfeti, njofton Klan Kosova.

Shkaktar i kësaj po shihet sundimi i dobët i ligjit dhe moszbatimi i duhur i kornizës ligjore.

Këtu pritet nga qeveria të kryejë punë, për të cilën bizneset kanë mendime të ndryshme sa është angazhuar në këtë drejtim.

Në luftën kundër korrupsionit, prokuroria e gjykatat mund t’ia kenë lakminë policisë, që po cilësohet si më punëtorja.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.