Rusia pretendon se janë gati për ta pushtuar Soledarin e Ukrainës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rusia pretendon se janë gati për ta pushtuar Soledarin e Ukrainës

NULL NULL
12.01.2023 23:30

Rusia thotë se forcat e saj janë gati për të pushtuar plotësisht Soledarin, një qytet i minierave të kripës  në Ukrainën lindore, kjo do të shënonte një fitore të pakapshme për Kremlinin, por e ka koston e viktimave të ruse dhe shkatërrimit të gjerë të territorit që ata pretendojnë se zotërojnë.

Më shumë se 100 trupa ruse u vranë në betejën në Soledar gjatë 24 orëve të fundit, tha guvernatori i Donetskut, Pavlo Kyrylenko, në një deklaratë televizive.

“Rusët kanë marshuar mbi trupat e ushtarëve të tyre, duke djegur gjithçka në rrugë,” tha Kyrylenko, ndërsa raportoi se forcat ruse kishin granatuar një duzinë qytetesh dhe fshatrash në rajon dje.

Nëse rusët do të merrnin këtë zonë ata do të mundohezhin të pushtojnë edhe qytete të tjea përreth, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.