Rusia përjashtohet edhe nga Kampionati Evropian 2024 - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rusia përjashtohet edhe nga Kampionati Evropian 2024

NULL NULL
20/09/2022

Rusia është përjashtuar nga kampionati i ardhshëm evropian për shkak të luftës në Ukrainë.

Komiteti ekzekutiv në pushtet i UEFA-s ra dakord të përjashtojë Rusinë nga shorti kualifikues i muajit të ardhshëm si një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj pushtimit të vazhdueshëm të shtetit të tyre fqinj.

Kjo vjen pasi Rusia u përjashtua gjithashtu nga play-off-et e Kupës së Botës, kur Polonia, Suedia dhe Republika Çeke refuzuan të luajnë kundër tyre në shenjë proteste.

Të gjitha skuadrat ruse janë përjashtuar nga garat evropiane të klubeve këtë sezon pasi Evropa bashkohet kundër regjimit të Vladimir Putin.

Dhe tani UEFA ka marrë vendimin e saj më të rëndësishëm duke konfirmuar se emri i Rusisë nuk do të jetë së bashku me 53 kombet e tjera evropiane – Gjermania kualifikohet automatikisht si mikpritëse – kur shorti kualifikues të hidhet në Frankfurt më 9 tetor.

Në një deklaratë, UEFA konfirmoi: “Të gjitha ekipet ruse janë aktualisht të pezulluara pas vendimit të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s të 28 shkurtit 2022, i cili është konfirmuar më tej nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv më 15 korrik 2022″

“Prandaj Rusia nuk është përfshirë në shortin kualifikues të Kampionatit Evropian të Futbollit UEFA 2022-2024”.

Ndalimi i ekipeve ruse në nivel klubesh rriti skuadrat skoceze në Ligën e Kampionëve pasi ato zunë vendet e Rusisë.

Në fillim të këtij viti Rusisë iu ndalua gjithashtu oferta për të pritur Euro 2028 dhe 2032.