Rusia nga nesër merr kryesimin e Këshillit të Sigurisë në OKB - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rusia nga nesër merr kryesimin e Këshillit të Sigurisë në OKB

NULL NULL
31.03.2023 07:41
Rusia

Në Ukrainë, Moska po vazhdon një luftë të paprovokuar agresioni. Në Hagë, Vladimir Putin po përballet me një urdhër arresti për krime lufte. Por në OKB, Rusia është gati të marrë përgjegjësinë e një organizmi të fuqishëm ndërkombëtar, Këshillin e Sigurisë.

Nga e shtuna, do të jetë radha e Rusisë për të marrë presidencën mujore të këshillit prej 15 anëtarësh, në përputhje me një rotacion që ka qenë i pandikuar nga lufta në Ukrainë.

Hera e fundit që Rusia e mbajti vaskën ishte në shkurt të vitit të kaluar, kur Putin deklaroi “operacionin e tij special ushtarak” në mes të një sesioni të këshillit për Ukrainën. 14 muaj më vonë, dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë, shumë prej tyre civilë, qytete janë rrënuar dhe Putin është paditur nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për rrëmbimin masiv të fëmijëve ukrainas.

Në rrethana të tilla, vendosja e Rusisë në karrigen drejtuese të një organizate botërore të ngarkuar me “ruajtjen e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare” duket si një shaka mizore e prillit për shumë njerëz, jo më pak për misionin ukrainas në OKB, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

“Që nga 1 Prilli, ata po e çojnë nivelin e absurditetit në një nivel të ri”, tha Sergiy Kyslytsya, përfaqësuesi i përhershëm i Ukrainës. “Këshilli i sigurisë siç është projektuar është i palëvizur dhe i paaftë për të trajtuar çështjet e përgjegjësisë së tij parësore, që është parandalimi i konflikteve dhe më pas marrja e konflikteve”.

Ambasadori tha se Ukraina do të qëndrojë larg këshillit të sigurisë në prill, përveç në rastin e një “çështjeje me interes kritik të sigurisë kombëtare”. Ukraina nuk është anëtare aktuale e Këshillit, megjithëse shpesh thirret të flasë për çështje që lidhen me luftën.

SHBA, Britania, Franca dhe mbështetësit e tyre në këshill ka të ngjarë të tregojnë mosmiratimin e tyre duke ulur nivelin e përfaqësimit të tyre në ngjarjet e organizuara nga Rusia gjatë muajit, por asnjë shtet anëtar nuk dihet se po planifikon ndonjë formë bojkoti. apo protesta të tjera.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.