Rusia kundërshton pretendimin e Britanisë se po ka përpjekje për zëvendësim të liderit të Ukrainës - Klan Kosova

Rusia kundërshton pretendimin e Britanisë se po ka përpjekje për zëvendësim të liderit të Ukrainës

NULL NULL
4 months më parë

Ministria e Jashtme e Rusisë hodhi poshtë, të dielën, një pretendim britanik se Rusia po kërkonte të zëvendësonte qeverinë e Ukrainës me një administratë pro-Moskës dhe se ish-ligjvënësi ukrainas, Yevheniy Murayev, po konsiderohej si një kandidat i mundshëm.

Zyra e Jashtme e Britanisë të shtunën emëroi gjithashtu disa politikanë të tjerë ukrainas që tha se kishin lidhje me shërbimet e inteligjencës ruse, së bashku me Murayev, i cili është lideri i një partie të vogël që nuk ka vende në parlament.

Këta politikanë përfshijnë Mykola Azarov, një ish-kryeministër nën Viktor Janukoviç, presidentin ukrainas të rrëzuar në një kryengritje të vitit 2014 dhe ish-shefin e kabinetit të Yanukovych, Andriy Kluyev.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e bëri pretendimin e saj të vetëm në një deklaratë të inteligjencës, pa prova, shkruan Ap, përcjell Klankosova.tv

“Dezinformimi i përhapur nga Ministria e Jashtme Britanike është më shumë dëshmi se janë hakmarrje e NATO-s, udhëhequr nga anglo-saksonët, ato që po përshkallëzojnë tensionet rreth pjesëve”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.