Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rusia do të zhvillojë stërvitje të përbashkëta ushtarake me Kinën dhe Iranin

NULL NULL
15.03.2023 09:51
pekini

Kina, Irani dhe Rusia do të fillojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake në Gjirin e Omanit të mërkurën, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Kinës, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Stërvitjet midis ushtrive dhe marinave të tre vendeve do të zgjasin deri të dielën.

Deklarata shton se stërvitjet do të bazohen në stërvitjet e përbashkëta detare midis tre vendeve të mbajtura në 2019 dhe 2022.

Mos harroni: Kina ka krijuar një partneritet “pa kufij” me Rusinë gjatë pushtimit të Ukrainës nga Moska, me thellimin e lidhjeve diplomatike dhe ekonomike midis të dyjave. Zyrtarët perëndimorë gjithashtu kanë ngritur më parë shqetësime se Kina mund të konsiderojë t’i japë Rusisë ndihmë vdekjeprurëse ushtarake, një akuzë e mohuar nga Pekini.

Ndërkohë, partneriteti në rritje i mbrojtjes i Moskës me Teheranin është intensifikuar gjatë vitit të kaluar pasi Rusia është bërë gjithnjë e më e dëshpëruar për mbështetjen e jashtme ushtarake për luftën e saj kundër Ukrainës.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.