Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rusia arreston një ish-punonjës të Ambasadës së SHBA-së

NULL NULL
16.05.2023 20:08
Rusia

Robert Shonov, i identifikuar si një ish-punonjës i Ambasadës së SHBA-së në Rusi, është arrestuar në qytetin rus të Vladivostok dhe u akuzua për konspiracion, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

Raporti nuk identifikoi kombësinë e tij, megjithatë, Vedant Patel, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit, u tha gazetarëve në një konferencë të hënën se, ai e kishte parë raportin, por se “nuk kam asgjë shtesë për të ofruar në këtë moment”, përcjell klankosova.tv.

Tass, duke cituar një zyrtar anonim të zbatimit të ligjit, tha se Shonov akuzohej për “bashkëpunim mbi baza konfidenciale me një shtet të huaj ose organizatë ndërkombëtare ose të huaj”.

Ai është dërguar në burgun Lefortovo në Moskë, dhe nuk është caktuar data e gjyqit.

Mbajtja në izolim është e zakonshme në Lefortovo, një burg famëkeq i sigurisë së lartë, të burgosurit e të cilit aktualisht përfshijnë Evan Gershkovich, korrespondenti i Wall Street Journal i cili u akuzua për spiunazh në mars, akuza që punëdhënësi i tij dhe zyrtarët amerikanë i kanë mohuar fuqishëm.

Është gjithashtu vendi ku Paul Whelan, një ish-marins amerikan, i cili po vuan një dënim 16-vjeçar për ato që Shtetet e Bashkuara kanë thënë se janë akuza të sajuara për spiunazh, u mbajt për 20 muaj deri në gjyqin e tij në 2020.

Ai tani është në një punë të detyruar kampi disa qindra milje larg.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.