Rrushja, libër nga shkrimtari Jusuf Buxhovi që shpalos histori prekëse (VIDEO) - Klan Kosova

Rrushja, libër nga shkrimtari Jusuf Buxhovi që shpalos histori prekëse (VIDEO)

NULL NULL
2 weeks më parë

Historiani dhe shkrimtari, Jusuf Buxhovi, ishte i ftuar sot në studion e programit Ora Shtatë në Klan Kosova për të folur rreth veprës “Rrushja”,  e cila ne vete ngërthen një histori prekëse.

“Flet për një kapitull tragjik të luftës së fundit. Edhe më tragjik e ka bërë sjellja jonë ndaj saj sepse  jemi kapur mbas një kodi të rremë moral, e ajo që i ka ndodhur vajzave e grave tona shqiptare gjatë vitit 1998 e 1999 kemi dashur ta anashkalojmë e mbulojmë, sepse dihet që gjatë asaj kohe serbët kanë dhunuar rreth 20 mijë femra shqiptare, e këto fakte pranohen edhe nga komuniteti ndërkombëtar, e për fat të keq te ne janë fshehur”, deklaroi Buxhovi.

Klikoni në videon e mëposhtme për ta parë intervistën e plotë: