Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rrjedh fenoli në KEK

NULL NULL
05.05.2015 13:16

Drejtoria e Ambientit në Obiliq ka njoftuar se gjatë inspektimit të ditës së hënë, në një zonë jo aktive të Korporatës Energjetike të Kosovës, ka vërejtur rrjedhje të një materie kimike e njohur si ujëra fenolik.

Sipas drejtorit të kësaj drejtorie, Arben Berisha, rrjedhjet e këtyre kimikateve paraqesin rrezik për qytetaret e Obiliqit, ndërsa shtoi se për këtë gjetje ka informuar edhe Ministrinë e Ambientit.

Berisha e quajti si të papërgjegjshëm menaxhmentin e KEK-ut për të menaxhuar më mirë në mbrojtjen e ambientit.

Ndërsa, drejtori i Shërbimit të Korporatës Energjetike, Edmond Nulleshi i tha Klan Kosovës se në atë zonë në të cilën janë evidentuar pikjet e ujërave fenolike korporata ka reaguar duke e sanuar rrjedhën brenda pak orësh.

Ky i fundit tha se zona në të cilën ka ndodhur rrjedhja nuk është pjesë e operimit të KEK-ut pasi sipas tij ajo zonë që nga viti 1988 është  jo funksionale dhe deri tek situata të tilla vie për shkak te vjetërsisë së tubave që mbajnë këto kimikate./Klan Kosova.

 

 

 

 

 

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.