Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rriten shpenzimet ushtarake globale për 9 për qind, afër dy trilionë euro

NULL NULL
13.02.2024 11:27

Shpenzimet globale të mbrojtjes nga municionet te armët bërthamore janë rritur për nëntë për qind në një rekord prej 2.2 trilionë dollarësh nga një vit më parë dhe do të rriten përsëri në vitin 2024, ndërsa bota hyn në “një periudhë më të rrezikshme”, ka gjetur një analizë e re.

Rusia, e përfshirë në një luftë me Ukrainën, shpërndan më shumë se 30 për qind të shpenzimeve vjetore të qeverisë për forcat e saj të armatosura, sipas vlerësimit mbi balancën e fuqisë ushtarake globale nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS) të publikuar të martën, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Edhe duke përjashtuar Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë ushtrinë më të fuqishme në botë, aleatët e NATO-s kanë rritur shpenzimet e tyre të kombinuara të mbrojtjes me pothuajse një të tretën në dekadën e kaluar, një lëvizje që u nxit nga pushtimi fillestar i Krimesë nga Vladimir Putin në 2014, thuhet në analizë.

Donald Trump shkaktoi një zhurmë gjatë fundjavës kur kritikoi shumicën e aleatëve evropianë të NATO-s dhe Kanadasë për dështimin e tyre për të përmbushur një objektiv minimal për të shpenzuar të paktën 2% të PBB-së për mbrojtjen, duke thënë se do të nxiste sulme ndaj vendeve anëtare që nuk investuan mjaftueshëm në forcat e tyre të armatosura.

Qendra e mendimit IISS tha se SHBA dhe Evropa po rrisin edhe një herë prodhimin e raketave dhe municioneve, me një fokus të ripërtërirë në sistemet e artilerisë dhe të mbrojtjes ajrore – zona që ishin lënë pas dore që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Kombet, duke përfshirë Kinën dhe Rusinë, po përqendrohen gjithashtu në teknologjinë e re si raketat hipersonike – që lëvizin pesë herë më shpejt se shpejtësia e zërit dhe shumë e vështirë për t’u kapur – si dhe armët pa pilot, si varkat sulmuese pa ekuipazh, të përdorura në mënyrë shumë efektive nga Ukraina kundër flotës ruse të Detit të Zi, tha IISS.

Është viti i 65-të i raportit, i cili gjurmon gjendjen e çdo ushtrie në botë.

Thinktank tha se bota “ka hyrë në një periudhë më të rrezikshme në 12 muajt e fundit”.

Kjo ishte kundër një sfondi të luftës së vazhdueshme në Ukrainë, konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit në Lindjen e Mesme dhe tensioneve në rritje midis Perëndimit dhe Kinës.

Grupi i ekspertëve tha se Partia Komuniste Kineze po demonstronte një kapacitet në rritje për të qenë në gjendje të projektonte fuqi – një lëvizje që po nxit bashkëpunimin në rritje midis Perëndimit dhe ushtrive të tjera në Azi për të kompensuar kërcënimin.

Në këtë analizë u përmend edhe ndikimi i Iranit, siç është furnizimi me raketa anti-anije iraniane për rebelët Houthi në Jemen, të cilët po sulmojnë anijet në Detin e Kuq, si dhe shitjen e dronëve iranianë në Rusi, të cilat po përdoren për luftën në Ukrainë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.