8:29, 1 Qershor 2020

Meksika po ndërmerr hapat e saj të parë për rihapje nga 1 qershori me një numër të industrive të lejuara për t’u rikthyer në punë.

Ato përfshijnë fabrika për prodhimin e pjesëve të automjeteve dhe ato të ndërtimit si dhe fabrika për birrë dhe dyqane për biçikleta. Sidoqoftë, vendimi është kritikuar si tepër i nxituar nga disa shkencëtarë që thonë se shpërthimi i Covid-19 është akoma më i ashpër në Meksikë.

Pothuajse 10,000 njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë. Ndërkohë, presidenti i vendit, Andres Manuel Lopez Obrador, do të nisë një turne kombëtar.

Disa shkencëtarë të lartë e kanë kritikuar këtë veprim si të gabuar, mes tyre njeriu që drejtoi përgjigjen ndaj shpërthimit të gripit A / H1N1 të Meksikës në 2009-ës. Alejandro Macias Hernandez i tha BBC: “Nuk është një mesazh i mirë që veprimet e para të jenë udhëtime presidenciale kur ne jemi akoma të mbyllur “.

Por fillimi i rihapjes është një lajm i mirëpritur për shumë njerëz në ekonominë e goditur nga Meksika. Deri në një milion vende pune mund të kenë humbur përmes Covid-19, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Konkurs Pune

Lexo më shumë