Rrepi i kuq mjaft i shëndetshëm - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rrepi i kuq mjaft i shëndetshëm

NULL NULL
17/06/2015

Rrepat e kuq sjellin një të tretën e furnizimeve me sheqer në botë.

Kjo perime ka shijën e tokës dhe njëkohësisht është e ëmbël gjatë konsumimit.

Rrepi ka ngjyrë të kuqe të errët kështu që nëse nuk keni kujdes kur pastroni ato, duart tuaja mund të marrin të njejtën ngjyrë, kjo është edhe arsyeja që shumë njerëz që gatuajnë e përdorin si shtesë në një supë tradicionale për t’i dhënë ngjyrën e errët.

Megjithatë përveç kësaj, rrepat e kuq kanë edhe mjaft dobi shëndetësore, transmeton Klan Kosova.

Konsumimi i kësaj perimeje janë burim i hekurit, potasiumit, vitaminës B dhe magnesiumit, ju këshillojmë të konsumoni një gotë gjatë ditës prej rrepave të kuq, ngase kjo siguron organizmit 92% të vitaminës A.