Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rregullatorët amerikanë marrin përsipër depozitat e SVP pasi dështimi ngre frikë ndër klientë

NULL NULL
11.03.2023 15:42
Silicon Valley Bank

Rregullatorët amerikanë kanë mbyllur Silicon Valley Bank (SVB) dhe kanë marrë kontrollin e depozitave të klientëve të saj.

Mbyllja e këtij institucioni përbën dështimin më të madh të një banke amerikane që nga viti 2008.

Lëvizjet erdhën pasi firma, një huadhënës kyç i teknologjisë, po përpiqej të mblidhte para për të mbuluar një humbje nga shitja e aseteve të prekura nga norma më të larta interesi.

Problemet e saj shkaktuan një nxitim të tërheqjeve të klientëve dhe ngjallën frikë për gjendjen e sektorit bankar.

Zyrtarët thanë se vepruan për të “mbrojtur depozituesit e siguruar”.

Banka e Silicon Valley u përball me “likuiditet të pamjaftueshëm dhe paaftësinë paguese”, thanë rregullatorët bankarë në Kaliforni, ku firma ka selinë e saj, ndërsa njoftuan marrjen përsipër të saj.

Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave (FDIC), e cila zakonisht mbron depozitat deri në 250,000 dollarë, tha se kishte marrë përsipër rreth 175 miliardë dollarë depozitat e mbajtura në bankë, e 16-ta më e madhja në Amerikë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.