Rrahja e Tyre Nichols nga pesë policë deri në vdekje, shokon Amerikën (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rrahja e Tyre Nichols nga pesë policë deri në vdekje, shokon Amerikën (VIDEO)

NULL NULL
28.01.2023 16:49

Pas publikimit të pamjeve nga rrahja e Tyre Nichols nga pesë oficerë policie deri në vdekje, SHBA-ja sërish gjendet përballë zemërimit dhe diskutimeve për dhunën që policia jo rrallë po e shfaq ndaj civilëve.

Mijëra qytetarë kanë filluar të protestojnë në shumicën e shteteve, me presidentin Joe Biden që nuk vonoi për të dënuar veprimin monstruoz të policëve, duke bërë thirrje për protesta paqësore.

“Si shumë të tjerë, unë u zemërova dhe u lëndova thellë kur pashë videon e tmerrshme të rrahjes që rezultoi në vdekjen e Tire Nichols”, tha ai në një deklaratë. “Është një tjetër kujtesë e dhimbshme e frikës dhe traumës së thellë, dhimbjes dhe rraskapitjes që amerikanët me ngjyrë përjetojnë çdo ditë”.

Gjëja e parë që kap Tire Nichols në video janë katër fjalë të thjeshta: “Unë nuk bëra asgjë”. Nuk kishte rëndësi. Pas pak minutash, policia e ka nxjerrë nga makina, e ka hedhur në tokë, ka tentuar ta godasë me grushte dhe e ka kërcënuar se do ta rrëzojë.

Kur Nichols shpëtoi dhe vrapoi, më shumë oficerë e ndoqën, e goditën me grushte dhe më pas vazhduan ta godasin në kokë, e goditën me grusht në fytyrë dhe e goditën me shkopinj. Teksa ai përpiqej të ulej, oficerët dhe personeli mjekësor qëndruan përreth, duke refuzuar t’i jepnin ndonjë kujdes mjekësor, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Edhe pas ditësh paralajmërimi se videoja e Nichols ishte e tmerrshme, pamjet e publikuara të premten mbrëma ishin të tmerrshme. “Është po aq e keqe sa u portretizua”, tha Charles Ramsey, ish-komisioneri i Filadelfias, menjëherë pasi videot u shfaqën drejtpërdrejt në rrjet.

Kujdes! Pamje të rënda!

Një video pa audio nga syri i një kamere policie në një shtyllë ndriçimi dha këndin më të plotë dhe të tmerrshëm të incidentit. Ai tregoi sesi Nichols, 29 vjeç, u mbyt nga policia dhe i pafuqishëm teksa u rrah brutalisht prej tyre – imazhe që do të nguliten përgjithmonë në ndërgjegjen amerikane.

“Tyre Nichols duhet të ishte kthyer në shtëpinë e familjes së tij”, tha zëvendëspresidentja Kamala Harris në një deklaratë. “Skenat dhe imazhet e publikuara sonte do të nguliten përgjithmonë në kujtimet tona dhe ato hapin plagë që nuk do të shërohen kurrë plotësisht”. Ajo gjithashtu i bëri thirrje Kongresit të miratojë Aktin e Drejtësisë së Policisë së George Floyd, një projekt-ligj për reformën policore që dikur kishte një dritëz të mbështetjes dypartiake që tani është zbehur.

Pesë oficerë të Memphisit u pushuan nga puna në fillim të këtij muaji për shkelje të politikave të policisë dhe secili u akuzua për vrasje të shkallës së dytë, ndër akuzat e tjera.