Roboti vdekjeprurës i luftës, i ekspozuar nga Rusia, në të vërtetë është një ‘Bot Go1’ - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Roboti vdekjeprurës i luftës, i ekspozuar nga Rusia, në të vërtetë është një ‘Bot Go1’

NULL NULL
16/08/2022

Roboti i ri rus që lëshon RPG është në fakt një ‘bot Go1’ i modifikuar për qen shtëpiak kinez, sipas një hetimi.

Qeni robot M-81, i cili është i armatosur me një raketë hedhës RPG-26, u shfaq në Forumin Ndërkombëtar Ushtarak-Teknik të Ushtrisë 2022, një panair i madh i armëve, në Moskë këtë javë.

Videoja e qenit robot duke ecur, ulur dhe ngritur u bë virale në mediat sociale pasi u publikua nga agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti.

Ripostuar në Twitter nga Rob Lee, një ekspert për ushtrinë ruse në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme, një institut amerikan, mori më shumë se 500 mijë shikime.

Megjithatë, sipas “The Insider”, një gazetë online që është e specializuar në ekspozimin e lajmeve të rreme në mediat ruse, qeni robot është një “bot i Go1” i modifikuar i bërë nga kompania kineze Unitree Robotics, i cili është “në thelb një lodër”.

“Pavarësisht se në prezantim roboti ishte i mbështjellë me një kostum të zi, falë pamjes së tij, kompleksi M-81 u njoh lehtësisht si bot Go1 i prodhuar nga kompania kineze Unitree Robotics nga forma tetëkëndore e kokës dhe nga kamerat e saj të përparme të cilat mund të shiheshin nga jashtë”, tha ajo.

Bot Go1 ka qenë i disponueshëm për shitje për më shumë se një vit në dy variante, me kosto midis 2,700 dhe 3,500 dollarë.

Qeni robot M-81 u prodhua nga Intellect Machines JSC, një kompani me bazë në Shën Petersburg e drejtuar nga Alexei Aristov.

Në një postim në Telegram, projektuesit e tij komentuan: “Ky është një mostër e sistemit robotik M-81, i aftë për të kryer gjuajtje të synuar dhe për të transportuar armë, dhe për qëllime civile mund të përdoret në zonën e emergjencës për zbulim, kalim nëpër rrënoja dhe dërgimi i barnave. Kur përdoret në luftime, qeni robotik mund të angazhohet gjithashtu në përcaktimin e objektivit, patrullimin dhe sigurinë”.

Sipas prodhuesve të tij, bot Go1 mund të mbajë një peshë maksimale prej tre kilogramësh.

“The Insider” raporton se kjo do të thotë se mund të mbajë një lëshues RPG-26 siç shihet në video, por jo një raketë pasi kjo e shtyn peshën deri në 4.7 kilogramë.

Ai gjithashtu nuk është në gjendje të operojë në terren të ashpër ose të lagësht dhe është i prekshëm nga hakerimi.

Duke folur në panairin e armëve të hënën, presidenti Vladimir Putin tha se Rusia ka armë që janë “dekada përpara homologëve të tyre të huaj”.