17:37, 1 Prill 2020

Këngëtarja me famë botërore, Rihanna, ka shkruar historinë duke u bërë femra e për në botë që paraqitet në kopërtinën e “British Vogue” që mbanë në kokë një “durag” si simbol i fuqisë së njerëzve me ngjyrë.

Durag apo do-rag ose du-rag është një shall që vendoset në kokë, kryesisht për të mbajtur më mirë gërshetat. Ky filllimisht u përdor nga gratë e varfëra punëtore dhe skllave të shekullit XIX, transmeton Klan Kosova

Kujtojmë se pas lëvizjes për fuqizimin e komunitetit afro-amerikan e njohur si “Black Power Movement” duragët u kthyen në aksesor të zakonshëm dhe u përdorën nga shumë personazhe të njohur, duke përfshirë reperë dhe atletë.

Duragët u bënë simbol të mbijetesës dhe fuqisë së afro-amerikanëve.

Por për një paraqitje e tillë është e pabesueshme edhe për redaktorin revistës së njohur!

“A e kisha imagjinuar ndonjëherë që do të shihja një durag në kopertinën e Vogue?”, ka shkruar redaktori i British Vogue, Edward Enninful.

Në postim ai po ashtu zbuloi se ishte ideja e Rihannas që të shfaqej me durag, i cili u krijua nga Stephen Jones.

“Për setin fotografik, ajo dëshironte një dekadë të re”, vazhdon ai. “Kemi punuar me një arkiv të konsiderueshëm për të gjetur një propozim të ri. Ishte ora 2 e mëngjesit kur më ra telefoni dhe më tha: ‘Po sikur të përdorim një durag?’”.

Kujtojmë se kjo nuk është hera e parë që Rihanna mban një durag në kokë – këtë e ka bërë edhe në Grammy Awards.

View this post on Instagram

The May 2020 issue of @BritishVogue was created prior to the pandemic which has subsequently brought the world almost to a halt. But, as the Editor-in-Chief of a magazine that prides itself on entertaining, delighting and distracting even under the most difficult of circumstances, I am thrilled to announce the inimitable @BadGalRiri as our May 2020 cover star. Rihanna is a woman I am lucky enough to count among my closest creative collaborators. And did I ever imagine that I would see a durag on the cover of Vogue? No, reader, I did not. Although this potent symbol of black life – of self-preservation, resistance and authenticity – has an important place in popular culture, it is rarely viewed through the prism of high fashion. Yet, here we have the most fabulous, aspirational and beautiful durag, worn by a woman who is breaking every boundary she comes up against. How exciting. See the full story and interview by @AfuaHirsch in the new issue, on newsstands and available for free digital download Friday 3 April. #Rihanna wears all @Burberry by @RiccardoTisci17 and a @StephenJonesMillinery durag. Photographed by @StevenKleinStudio and styled by moi, with hair by @YusefHairNYC and @NaphiisBeautifulHair, make-up by @IsamayaFfrench using @FentyBeauty and nails by @RedHotNails. With thanks to @JillDemling.

A post shared by Edward Enninful, OBE (@edward_enninful) on

Konkurs Pune

Lexo më shumë