Rezultatet e Brazilit tregojnë se vaksina kineze është 50.4% efektive

Rezultatet e Brazilit tregojnë se vaksina kineze është 50.4% efektive

NULL NULL
1 javë më parë

Një vaksinë e koronavirusit e zhvilluar nga Sinovac e Kinës është gjetur të jetë 50.4% efektive në provat klinike braziliane, sipas rezultateve të fundit të lëshuara nga studiuesit.

Ajo tregon se vaksina është dukshëm më pak efektive sesa sugjeronin të dhënat e mëparshme – me mbi 50% të nevojshme për miratimin e rregullatorit. Vaksina kineze është një nga dy sish që qeveria braziliane është rreshtuar për ta marrë.

Brazili ka qenë një nga vendet më të prekura nga COVID-19, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Sinovac, një kompani biofarmaceutike me bazë në Pekin, qëndron pas CoronaVac, një vaksinë e inaktivizuar.

Disa vende, përfshirë Indonezinë, Turqinë dhe Singaporin, kanë vendosur ta porosisin vaksinën.