Rezervistët rusë do të luftojnë me lopata në Ukrainë pasi u mungon municioni, thotë Britania - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rezervistët rusë do të luftojnë me lopata në Ukrainë pasi u mungon municioni, thotë Britania

NULL NULL
05.03.2023 22:53

Rezervistët rusë ka të ngjarë të përdorin “lopata” për luftime në Ukrainë për shkak të mungesës së municioneve, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Në fund të shkurtit, rezervistët përshkruan se u urdhëruan të sulmonin një pozicion ukrainas “të armatosur vetëm me armë zjarri dhe lopata”, tha kjo ministri në përditësimin e fundit të inteligjencës.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë përmendi një lopatë të njohur si MPL-50. Mjeti u projektua në vitin 1869 dhe kishte ndryshuar pak, tha ministria.

“Vdekshmëria e mjetit të rrënjosjes së standardit MPL-50 është mitologjizuar veçanërisht në Rusi”, tha ministria.

Përdorimi i vazhdueshëm i lopatës “si një armë nxjerr në pah luftimet brutale dhe të teknologjisë së ulët që kanë karakterizuar pjesën më të madhe të luftës”.

Një nga rezervistët përshkroi se ishte “as fizikisht dhe as psikologjikisht” i përgatitur për aksionin, shtoi përditësimi.

“Kjo është ndoshta një rezultat i komandave ruse që vazhdon të këmbëngulë në aksionin sulmues që përbëhet kryesisht nga këmbësoria e zbërthyer, me më pak mbështetje nga zjarri i artilerisë, sepse Rusia ka mungesë municionesh”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.