Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Reuters: Osmani e Vuçiqi “përplasen” në samitin e Moldavisë për tensionet në veri

NULL NULL
01.06.2023 17:54
Vjosa Osmani

Presidentët e Kosovës dhe të Serbisë këmbëngulën të enjten se duan të zbutin një krizë të dhunshme në veri të Kosovës, por treguan pak shenja të tërheqjes nga pozicionet e tyre kundërshtuese.

Me të mbërritur në një samit në Moldavi me më shumë se 40 liderë evropianë, Vjosa Osmani e Kosovës dhe Aleksandar Vuçiqi i Serbisë nuk e përshëndetën njëri-tjetrin edhe pse qëndronin vetëm disa metra larg njëri-tjetrit në tapetin e kuq.

Të dyja palët janë nën presionin ndërkombëtar për të zgjidhur krizën më të fundit mes qeverisë së Kosovës dhe serbëve që janë shumicë në veri.

Osmani tha se Beogradi po përpiqej të destabilizonte Kosovën pasi nuk kishte arritur të pajtohej me shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 nga Serbia.

“Të gjithë e kuptojmë se kërcënimi i vërtetë në fakt vjen nga mohimi i Serbisë për ekzistencën e një shteti sovran të Kosovës”, tha Osmani, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Ajo akuzoi Vuçiqin për mbështetjen e bandave kriminale në veri të Kosovës, të cilat sipas saj ishin përgjegjëse për përleshjet që plagosën 30 trupa paqeruajtëse të NATO-s dhe 52 protestues serbë.

“Presidenti Vuçiq duhet të ndalojë së mbështeturi bandat kriminale në Kosovë. Kjo është ajo që ai duhet të bëjë nëse dëshiron vërtet paqe. Ai ende nuk e ka treguar këtë”, tha ajo.

Serbia e ka hedhur poshtë këtë akuzë. Ndërsa mbërriti në samitin në një kështjellë në periferinë moldave, Vuçiqi ishte më pak i fortë se Osmani në retorikën e tij.

Por ai tha se autoritetet e Kosovës duhet të tërheqin “kryetarët e supozuar” nga veriu dhe deklaroi se njësitë speciale të policisë së Kosovës ishin atje ilegalisht.

“Serbia do të bëjë më të mirën dhe maksimumin për të de-përshkallëzuar situatën, që do të thotë se ne do të përpiqemi t’i bindim serbët të avancojnë me qetësi dhe paqe”, tha ai.

“Ata janë shumë të vendosur”, shtoi ai. “Ata duan të shohin shpinën e njësive speciale të policisë”.

TAKIMET E VEÇANTA

Osmani dhe Vuçiqi do të takoheshin veçmas me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz në margjinat e samitit të Komunitetit Politik Evropian, një organ prej më shumë se 40 vendeve të themeluar vitin e kaluar.

Por nuk kishte asnjë shenjë se Osmani dhe Vuçiqi të takoheshin me njëri-tjetrin. Vuçiqi tha se as nuk e dinte se kush do të vinte në samit nga Kosova.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka qenë forca shtytëse pas operacioneve në veri, duke çuar në kritika të forta ndërkombëtare, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara, aleati më i vendosur i Kosovës prej kohësh.

Por Osmani përfaqësoi Kosovën në samit.

Ajo tha se do të fliste me “liderët evropianë që janë në favor të paqes, në favor të stabilitetit dhe në favor të sundimit të ligjit”, duke përmendur Macronin dhe Scholzin, por jo Vuçiqin.

NATO vendosi të dislokojë 700 paqeruajtës shtesë në Kosovë në përgjigje të krizës dhe sekretari i përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg, tha të enjten se ishte gati të dërgonte më shumë.

“NATO do të mbetet vigjilente. Ne do të jemi atje për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt, si dhe për të qetësuar dhe ulur tensionet”, u tha ai gazetarëve në margjinat e një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s në Oslo. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.