18:30, 25 Qershor 2019

Në një ceremoni të mbajtur në Singapur, kuzhinierët më të famshëm nga e gjithë bota janë mbledhur të mësojnë se cilët restorantë janë zgjedhur më të mirët e botës.

50 më të mirët u zgjodhën nga një bord votimi që përfshinte kuzhinierët, kritikët e ushqimit dhe degustatorët (provuesit e shijeve) në një listë që pasqyron ushqimet më të mira, të cilat votuesit i kanë konsumuar gjatë 18 muajve të fundit, njofton Klan Kosova.

Një rregull i ri këtë vit ishte që të mos përfshiheshin kryesuesit e listës së vitit të kaluar, por u konsiderua se Noma 2.0 ishte institucion i ri, me ndërtesë të re dhe koncept të ri, prandaj mbeti e pranueshme.

Noma, restoranti i kuzhinierit shqiptar Rene Rexhepit, në Kopenhagë të Danimarkës, këtë vit zuri vendin e dytë, ndërsa viteve të kaluara ishte i pari.

Restoranti më i mirë në botë u zgjodh Mirazur nga Franca, me shef Mauro Colagreco.

 

Kjo është lista e plotë e fituesve:

 

1. Mirazur (Menton, Francë)

2. Noma (Copengagen, Denmark)

3. Asador Etxebarri (Atxondo, Spain)

4. Gaggan (Bangkok, Thailand)

5. Geranium (Copenhagen, Denmark)

6. Central (Lima, Peru)

7. Mugaritz (San Sebastian, Spain)

8. Arpège (Paris, France)

9. Disfrutar (Barcelona, Spain)

10. Maido (Lima, Peru)

11. Den (Tokyo, Japan)

12. Pujol (Mexico City, Mexico)

13. White Rabbit (Moscow, Russia)

14. Azurmendi (Larrabetzu, Spain)

15. Septime (Paris, France)

16. Alain Ducasse au Plaza Athénée (Paris, France)

17. Steirereck (Vienna, Austria)

18. Odette (Singapore)

19. Twins Garden (Moscow, Russia)

20. Tickets (Barcelona, Spain)

21. Frantzén (Stockholm, Sweden)

22. Narisawa (Tokyo, Japan)

23. Cosme (New York City, USA)

24. Quintonil (Mexico City, Mexico)

25. Alléno Paris au Pavillon Ledoyen (Paris, France)

26. Boragó (Santiago, Chile)

27. The Clove Club (London, United Kingdom)

28. Blue Hill at Stone Barns (Pocantico Hills, USA)

29. Piazza Duomo (Alba, Italy)

30. Elkano (Getaria, Spain)

31. Le Calandre (Rubano, Italy)

32. Nerua (Bilbao, Spain)

33. Lyle’s (London, United Kingdom)

34. Don Julio (Buenos Aires, Argentina)

35. Atelier Crenn (San Francisco, USA)

36. Le Bernardin (New York City, USA)

37. Alinea (Chicago, USA)

38. Hiša Franko (Kobarid, Slovenia)

39. A Casa do Porco (São Paulo, Brazil)

40. Restaurant Tim Raue (Berlin, Germany)

41. The Chairman (Hong Kong)

42. Belcanto (Lisbon, Portugal)

43. Hof Van Cleve (Kruishoutem, Belgium)

44. Test Kitchen (Cape Town, South Africa)

45. Sühring (Bangkok, Thailand)

46. De Librije (Zwolle, Netherlands)

47. Benu (San Francisco, USA)

48. Ultraviolet by Paul Pairet (Shanghai, China)

49. Leo (Bogotá, Colombia)

50. Schloss Schauenstein (Fürstenau, Switzerland)

Konkurs Pune

Lexo më shumë