Rëndësia e gjumit në shëndetin fizik e mendor (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rëndësia e gjumit në shëndetin fizik e mendor (VIDEO)

NULL NULL
31.03.2023 13:40
Rita Parashumti

Është vërtetuar mirë se gjumi është thelbësor për shëndetin tonë fizik dhe mendor.

Por pavarësisht nga rëndësia e tij, një përqindje shqetësuese e njerëzve e gjejnë veten të privuar rregullisht nga gjumi cilësor dhe janë veçanërisht të përgjumur gjatë ditës.

Pse është i rëndësishëm gjumi?

Kur nuk fle, bota bëhet një makth i gjallë. Gjërat që duken të vogla në dritën e ditës, bëhen monstruoze. Më keq, ju e dini se pa gjumë do të jeni më pak të pajisur për të zgjidhur ato probleme kur të lind dielli.

Drita blu e emetuar poashtu nga ekrani i telefonit tuaj frenon prodhimin e melatoninës, hormonit që kontrollon ciklin tuaj gjumë-zgjim. Kjo e bën edhe më të vështirë të biesh në gjumë dhe të zgjohesh të nesërmen.

Për të gjitha këto dhe më shumë, kuptoni nga intervista e doktoreshë Rita Parashumti për Klan Kosova.