Regjistrimi i Gavit si lojtar i ekipit të parë të Barcelonës është anuluar - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Regjistrimi i Gavit si lojtar i ekipit të parë të Barcelonës është anuluar

NULL NULL
13.03.2023 15:41

Pavarësisht se nuk plotësonte kërkesat ekonomike, Barcelona kishte ngritur një çështje gjyqësore në fund të janarit për të regjistruar Gavin si pjesë tw ekipit të parë. Vendimi i gjykatës erdhi në favor të tyre dhe La Liga u detyrua të regjistronte lojtarin, të cilit iu dorëzua fanella ikonë me numrin gjashtë.

Gavi kishte nënshkruar një zgjatje të kontratës me Barcelonën në shtator 2022. Megjithatë, mangësitë ekonomike të klubit bënë që ata të mos ishin në gjendje të zyrtarizonin kontratën. Kjo rezultoi që Gavi të luante me fanellën me numrin 30 gjatë gjithë sezonit.

Por ndërsa Barcelona ishte në gjendje të regjistronte lojtarin në fund të janarit, La Liga kërcënoi të apelojë kundër regjistrimit, duke përmendur një shkelje të rregulloreve të Fair Play Financiar.

Duket se autoriteti spanjoll i futbollit tani ka qenë i suksesshëm, pasi Gjykata Tregtare e Barcelonës tani ka hequr masat paraprake që i kishin lejuar klubit të regjistronte Gavi, raporton Sergio Fernandez.

Në vend që të hyjë në detajet e vogla, gjykata ka ngritur një formalitet shumë të thjeshtë pas arsyes së vendimit. Është se Barcelona e kishte ngritur rastin një ditë më vonë, transmeton Klankosova.tv.

Në rastet e zakonshme, këto kërkesa kanë një periudhë mospagimi prej një dite, në rast se ato paraqiten me vonesë. Megjithatë, Barcelona paraqiti pretendimet një ditë pas periudhës së mospagimit, duke i dhënë gjykatës arsye të mjaftueshme për të anuluar regjistrimin e Gavi.

Kjo do të thotë që pasi të konfirmohet vendimi gjyqësor, Gavi do të kthehet në skuadrën rezervë dhe jo në skuadrën e parë. Ai do të jetë në gjendje të vazhdojë të luajë për ekipin e parë të Barcelonës, pasi i riu ka një kontratë rezervë dhe një vizë të La Ligas. Lojtari, megjithatë, do të duhet të heqë dorë nga fanella e tij me numër gjashtë dhe të kthehet përsëri në numrin 30.

Barcelona mund të apelojë kundër vendimit, por nuk ka gjasa që ai të anulohet së shpejti.

Në fakt, klubi mund të jetë në telashe të thella pasi tani duhet të justifikojë dhe auditojë pagën e Gavit, jo për vitin në vazhdim, por edhe për dy vitet e ardhshme, në përputhje me një ligj të ri që u prezantua në nëntor 2022.