Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Raportohet për dhjetëra të vdekur pas tërmetit të fuqishëm në Turqi

NULL NULL
06.02.2023 06:22

Një tërmet i fuqishëm prej 7.8 shkallë e ka goditur Turqinë.

Sipas CNN 17 persona raportohet se kanë vdekur si pasojë e këtij tërmeti.

Epiqendra e këtij tërmeti llogaritet të jetë 23 kilomtera në lindje të Nurdagit, në provincën e Gaziantep, raporton Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve, përcjell Klankosova.tv.

Pas tërmetit të fuqishëm ka pasur edhe pasgoditje në Turqinë jugore dhe qendrore.

Rreth 11 minuta pas goditjes së tërmetit kryesor, pasgoditja më e fortë prej 6.7 ballë ndodhi rreth 32 kilometra në veriperëndim të epiqendrës së tërmetit kryesor.

Një tjetër goditje e fortë me magnitudë 5.6 ka ndodhur 19 minuta pas tërmetit kryesor.

Nga ky tërmet që tronditi shtetin turk, u prekën edhe Siria dhe Libani.

Si pasojë, në Siri vdiqën 42 persona dhe u lënduan mbi 200 të tjerë, shkruan CNN përcjell Klankosova.tv/Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.