Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rama vizitë dy ditore në Itali, pritet të takohet dhe me Melonin

NULL NULL
26.09.2023 11:02

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama pritet të niset këtë të martë drejt Italisë për një vizitë dy ditore.

Kreu i qeverisë shqiptare do të takohet këtë pasdite me Ignazio La Russa, President i Senatit të Republikës së Italisë.

Ditën e nesërme janë parashikuar disa takime zyrtare, përfshirë dhe një takim të posaçëm me homologen italiane Giorgia Meloni. Në fokus të vizitës do të jetë bashkëpunimi dy palësh, në ekonomi, turizëm, infrastrukturë por edhe në diplomaci.

Dy kryeministrat u takuan për herë të fundit së bashku këtë verë, kur Meloni pranoi ftesën e Ramës për të bërë disa ditë pushime në Shqipëri.

Qëndrimi i saj disa ditor në vilën qeveritare në Vlorë dhe shëtitjet me Ramën në qytet, bënë jehonë në mediat e dy vendeve për shkak të fluksit të lartë të turistëve italianë në vendin tonë, si dhe të një episodi kur Meloni pranoi të paguante vetë faturën e disa italianëve që kishin ikur pa paguar në një restorant në Berat./abcneës.al

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.