Rama: Në 2 muajt e parë të këtij viti, mbi 686 mijë turistë vizituan Shqipërinë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rama: Në 2 muajt e parë të këtij viti, mbi 686 mijë turistë vizituan Shqipërinë

NULL NULL
20.03.2023 10:43
Edi Rama

Numri i turistëve është rritur me 54 për qind më shumë shkurtin e këtij viti, krahasuar me atë të vitit të kaluar.

Kështu ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, në rrjetin e tij social Facebook, krahas videos së Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit.

Sipas kreut të qeverisë shqiptare, 686 mijë vizitorë të huaj kanë frekuentuar Shqipërinë në dy muajt e parë të 2023-it, ose 74 për qind më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

“Vizitorët e huaj në shkurt 2023 janë rritur me 54% krahasuar me shkurtin e kaluar, ndërsa për dy muajt e parë të këtij viti, mbi 686 mijë vizitorë të huaj kanë frekuentuar Shqipërinë, ose 74% më shumë se e njëjta periudhë në vitin 2022”, ka shkruar Rama.