Rama: 22 vite nga dita e bekuar e çlirimit të Prishtinës

Rama: 22 vite nga dita e bekuar e çlirimit të Prishtinës

NULL NULL
2 weeks më parë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka filluar ditën duke kujtuar 22 vjetorin e çlirimit të Prishtinës.

Rama shkruan, “MIRËMËNGJES 22 vite nga dita e bekuar e çlirimit të Prishtinës”.

Sot janë mbushur 22 vjet nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e pushtimit serb.

Ushtria serbe u dorëzua nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare në tokë dhe bombardimeve të NATO-së që e detyruan të nënshkruajë marrëveshjen e kapitullimit më 9 qershor 1999 në Kumanovë, transmeton Klankosova.tv.