Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Qeveria holandeze akuzohet për “bashkëfajësi për krimet e luftës” në Gaza

NULL NULL
04.12.2023 08:09
Qeveria holandeze
Qeveria holandeze

Një gjykatë holandeze do të dëgjojë një çështje më vonë sot kundër shtetit për rolin e tij në eksportin e pjesëve të avionëve luftarakë F-35 në Izrael.

Rasti i sjellë nga krahu holandez i Oxfam-it dhe OJQ-të holandeze The Rights Forum dhe PAX – akuzon Holandën se është bashkëpunëtore në krimet e luftës në Gaza duke lejuar eksportet e armëve.

Çështja do të shqyrtohet në një gjykatë të qarkut në Hagë, në orën 10:00 me orën locale, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Drejtori i Oxfam Novib, Michiel Servaes tha se nuk sheh zgjidhje tjetër përveçse të shkojë në gjykatë.

“Ne kemi bërë thirrje disa herë dhe në nivelet më të larta për një armëpushim të menjëhershëm, akses të lirë për ndihma humanitare dhe një zgjidhje të qëndrueshme që u jep drejtësi qytetarëve palestinezë dhe izraelitë”, tha Servaes.

“Fakti që vetë Holanda mund të përfshihet në bombardimet përmes furnizimit me pajisje ushtarake e bën atë edhe më të dhimbshme”, tha ai.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.