Qëndrimi gjatë ulur, dëmton shpinën - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Qëndrimi gjatë ulur, dëmton shpinën

NULL NULL
09/09/2018

Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i publikuar javën e fundit tregon se njerëzit në botë po bëhen gjithnjë e më shumë përtacë.

Rreth 1.4 miliardë njerëz bëjnë më pak lëvizje dhe aktivitete fizike gjatë ditës dhe kjo po u kushton me shëndet. Kjo shpesh mund të sjellë sëmundjet e zemrës, diabetit dhe shumë sëmundje tjera.

Qëndrimi ulur po del të jetë problem edhe për Gjermanët.

Prof. Dr. Bernd Kladny, rreth 85% e gjermanëve kanë pasur së paku një here problem me shpinën, shkruan Bild am Sonntag, transmeton Klan Kosova.

Dr. Kladny pohon se “dhimbja e shpinës, është një sinjal i qartë se diçka nuk është në rregull me organizmin”. Në qoftë se jemi duke bërë diçka gjatë asaj kohe, ose duhet ta lëmë këtë,ose ta bëjmë në tjera mënyra.”