Që të dukeni më e re - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Që të dukeni më e re

NULL NULL
24/05/2015
Kur vije te mosha juaj, ajo është vetëm një nunmër. Studimet tregojnë se ka shumë faktorë të cilët e përcaktojnë se sa të moshuar dukeni. Ka shumë gjëra të cilat mund t’i bëni që lëkura juaj të tregojë më e re.

Përdorni kremrat e duhura

Kur bëni pazaret për kremra dhe produktet e lëkurës, janë tre përbërës të cilët duhet t’i kërkoni në cdo produkt që të ruani freskinë dhe rininë e lëkurës:  Serumet që përmbajnë  antioksidantë si vitamina C, e cila do të ju ndihmojë ta mbajnë lëkurën më të shndritshme, retinoided të cilat e rrisin riprodhimin e kolagjenit si dhe një përbërës të quajtur alpha hydroxy acid. Ky përbërës i largon qelizat e vdekura nga lëkura.

Kremi kundër diellit

Për të mbajtur lëkurën tuaj larg rrudhave, duhet ta mbroni nga dielli. Përdorni kremra kundër diellit sa herë që dilni jashtë. Ato janë të pasura me vitamina të cilat e ushqejnë lëkurën e thatë.

Kujdes me grimin

Kur filloni të moshoheni, duhet të keni kujdes të shtuar ndaj pudrave. Duhet të përdorni pudra kimike të cilat edhe e ushqejnë lëkurën tuaj.

Rrini larg grimit me shkëlqim

Copëzat e shkëlqimi të cilat përdoren për prodhimin e hijeve të ndryshme për sy dhe fytyrë, janë të dëmshme për lëkurën tuaj  dhe gjithashtu kur i aplikoni i vënë më në pah rrudhat tuaja.

Zgjidheni formën e duhur të vetullave

Kur vendosni që t’i hiqni vetullat vizitojeni një profesionist. Forma e duhur e vetullave do të ju bëj të dukeni edhe më e re.