Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Qaili, “baba” plak i reperëve të rinj (VIDEO)

NULL NULL
nga Qendresa Sinani 02.09.2023 20:44

Këngëtarë e repistë tashti ka me bollëk, e bile tepricë. Por, në vitet e 80-ta, në Kosovë ata numëroheshin në gishta.

Ndër të parët të këtij lloji ishte një nga rajoni i Ferizajt që në vendet ku këndonte mblidhje qindra njerëz, raporton Klan Kosova.

Tekstet e Qail Kashtanjevës, siç njihej ndryshe plaku, ishin të veçanta edhe për mënyrën se si këndoheshin.

‘Reperi’ i viteve të 80-ta ishte shumë i kërkuar, sidomos në ahengje.

Si mysafir në rajone të ndryshme të vendit, e donin fort edhe për humorin.

Bile, tekstet e burrit që vdiq para 33 vjetëve u trashëguan edhe nga gjenerata të tëra.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.