Putini e mirëpret planin e Kinës për ta zgjidhur "krizën akute" në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Putini e mirëpret planin e Kinës për ta zgjidhur “krizën akute” në Ukrainë

NULL NULL
20.03.2023 15:14
Putini Xi

Vladimir Putin ka mirëpritur planin e Kinës për të zgjidhur “krizën akute” në Ukrainë, në fillim të bisedimeve me Xi Jinping në Kremlin.

Presidenti rus i tha homologut të tij kinez se ai kishte parë propozimet e Kinës për një zgjidhje të konfliktit të Ukrainës dhe se ai i shikonte ato me respekt.

Duke folur në bisedimet jozyrtare në fillim të vizitës shtetërore të Xi, Putin tha gjithashtu se Rusia ishte “pak ziliqare” ndaj zhvillimit të shpejtë të Kinës në dekadat e fundit.

“Gjatë viteve të fundit, Kina ka bërë një përparim në zhvillimin e saj. Në të gjithë botën ajo shkakton interesa dhe ne jemi xhelozë”, tha ai, shkruan Skynews, përcjell Klankosova.tv

Udhëheqësi kinez u përgjigj duke thënë se është “i bindur” se Putini do të gëzojë mbështetjen e popullit rus përpara zgjedhjeve presidenciale të planifikuara për vitin e ardhshëm.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS