Putini do ta mbajë fjalimin e madh të luftës në Ukrainë pasi Bideni përshkoi rrugët e Kievit (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Putini do ta mbajë fjalimin e madh të luftës në Ukrainë pasi Bideni përshkoi rrugët e Kievit (VIDEO)

NULL NULL
21.02.2023 08:47

Presidenti rus Vladimir Putin do të mbajë një fjalim të martën duke përcaktuar qëllimet për vitin e dytë të pushtimit të tij në Ukrainë, një ditë pasi presidenti i SHBA Joe Biden ecte në rrugët e Kievit duke premtuar se do të qëndrojë me Ukrainën për aq kohë sa duhet.

Pas vizitës së tij të papritur në Kiev, Biden fluturoi për në Poloni dhe të martën do të mbajë një fjalim mbi mënyrën se si Shtetet e Bashkuara kanë ndihmuar në grumbullimin e botës për të mbështetur Ukrainën dhe për të theksuar mbështetjen amerikane për krahun lindor të NATO-s.

Kina, e cila publikisht ka mbetur neutrale pavarësisht se ka nënshkruar një pakt miqësie “pa kufij” me Rusinë javë përpara pushtimit, tha të martën se ishte “thellësisht e shqetësuar” që konflikti në Ukrainë mund të dalë jashtë kontrollit.

Bideni, me syzet e tij të diellit të markës aviator, dhe presidenti Volodymyr Zelensky, me lodhje nga beteja, ecën krah për krah në një katedrale me kupolë ari në Kiev.

“Kur Putini nisi pushtimin e tij gati një vit më parë, ai mendoi se Ukraina ishte e dobët dhe Perëndimi ishte i ndarë. Ai mendoi se mund të na mbijetonte. Por ai ishte i gabuar,” tha Biden.

“Kostoja që Ukraina është dashur të paguajë është jashtëzakonisht e lartë. Sakrificat kanë qenë shumë të mëdha… Ne e dimë se do të ketë ditë, javë dhe vite të vështira përpara”

Jashtë katedrales, tanket ruse të djegura qëndronin si një simbol i sulmit të dështuar të Moskës mbi kryeqytetin në fillim të pushtimit të saj, i cili filloi më 24 shkurt. Forcat e saj arritën me shpejtësi në muret e Kievit – vetëm për t’u kthyer mbrapa nga rezistenca e ashpër e papritur. .

Që atëherë, lufta e Rusisë ka vrarë dhjetëra mijëra civilë dhe ushtarë ukrainas nga të dyja anët, qytetet janë kthyer në gërmadha dhe miliona refugjatë janë larguar. Rusia thotë se ka aneksuar gati një të pestën e Ukrainës, ndërsa Perëndimi ka premtuar dhjetëra miliarda dollarë ndihmë ushtarake për Kievin.

“Kjo vizitë e presidentit amerikan në Ukrainë, e para në 15 vjet, është vizita më e rëndësishme në të gjithë historinë e marrëdhënieve Ukrainë-SHBA”, tha Zelenskiy.

Biden udhëtoi për në kryeqytetin e Ukrainës me tren gjatë natës nga Polonia, duke mbërritur pas rreth 10 orësh në orën 8 të mëngjesit të së hënës, përpara se të kthehej atje në të njëjtën mënyrë, duke u larguar pak pas orës 13:00, sipas një raporti të Shtëpisë së Bardhë nga një gazetar i Wall Street Journal.

Bideni mbërriti vonë të hënën në Varshavë, ku është planifikuar të takohet me presidentin e Polonisë Andrzej Duda, së bashku me liderë të tjerë të vendeve në krahun lindor të NATO-s, të nesërmen.

Ndërsa, Bideni ishte në Kiev, Departamenti i Shtetit njoftoi një ndihmë të mëtejshme prej 460 milionë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë municion artilerie në vlerë prej 450 milionë dollarësh, sisteme kundër armaturës dhe radarë të mbrojtjes ajrore dhe 10 milionë dollarë për infrastrukturën e energjisë.

Rusia u njoftua përpara largimit të Bidenit, thanë zyrtarët në Uashington dhe Moskë, me sa duket për të shmangur rrezikun e një sulmi në Kiev ndërsa ai ishte atje.

“Sigurisht që për Kremlinin kjo do të shihet si një provë e mëtejshme se Shtetet e Bashkuara kanë vënë bast për humbjen strategjike të Rusisë në luftë dhe se vetë lufta është kthyer në mënyrë të pakthyeshme në një luftë midis Rusisë dhe Perëndimit,” tha Tatiana Stanovaya, një analiste politike ruse.

Putin do të përditësojë elitën politike dhe ushtarake të Rusisë për konfliktin në Ukrainë, konfrontimi më i madh me Perëndimin që nga thellësia e Luftës së Ftohtë, në një fjalim para anëtarëve të të dy dhomave të parlamentit të martën.

Ai gjithashtu do të bëjë analizën e tij të situatës ndërkombëtare dhe do të përshkruajë vizionin e tij për zhvillimin e Rusisë pasi Perëndimi vendosi sanksione gjithëpërfshirëse ndaj saj, tha Kremlini.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se blloku do të miratojë më shumë sanksione përpara përvjetorit të pushtimit më 24 shkurt, të cilin Rusia e përshkruan si një “operacion special ushtarak” për të mbrojtur sovranitetin rus, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

PARALAJMËRIMI I KINËS

Kryediplomati kinez Ëang Yi bëri thirrje të hënën për një zgjidhje të negociuar të luftës në Ukrainë gjatë një ndalese në Hungari përpara një vizite në Moskë për bisedime. Ukraina thotë se çdo zgjidhje diplomatike kërkon tërheqjen e forcave ruse nga territori i saj.

“Kina është thellësisht e shqetësuar se konflikti në Ukrainë do të vazhdojë të përshkallëzohet apo edhe të dalë jashtë kontrollit”, tha të martën ministri i jashtëm i Kinës Qin Gang në një fjalim në një forum të mbajtur në ministrinë e jashtme.

“Ne u bëjmë thirrje vendeve të caktuara që menjëherë të ndalojnë ndezjen e zjarrit,” tha ai në komentet që dukej se i drejtoheshin Shteteve të Bashkuara, duke shtuar se ata duhet “të ndalojnë së bëri thirrje ‘sot Ukrainë, nesër Tajvan'”.

Rusia po përpiqet të sigurojë kontrollin e plotë të dy provincave lindore që formojnë rajonin industrial Donbas të Ukrainës. Ajo ka dërguar mijëra rekrutë në Ukrainë për një ofensivë dimërore, por ka siguruar vetëm përfitime të pakta deri më tani në sulmet në llogore të ngrira lart e poshtë frontit lindor në javët e fundit, transmeton Klankosova.tv.

Kievi dhe Perëndimi e shohin atë si një shtysë për t’i dhënë Putinit fitoret në trumbetim, një vit pasi ai nisi konfliktin më të madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

https://www.reuters.com/world/europe/ukraines-priority-hold-line-global-security-leaders-gather-2023-02-17/