Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Putin: Rritja e popullsisë ruse do të jetë qëllimi ynë për dekadat e ardhshme

NULL NULL
02.12.2023 20:10
Vladimir Putin
Vladimir Putin

Presidenti rus, Vladimir Putin u ka kërkuar grave ruse që të kenë tetë ose më shumë fëmijë dhe t’i bëjnë familjet e mëdha “normë” mes numrit në rritje të viktimave në luftën e tij kundër Ukrainës.

Shkalla e lindjeve në Rusi ka rënë në mënyrë të vazhdueshme që nga vitet ’90 dhe vendi ka pësuar më shumë se 300 mijë viktima që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë, sipas të dhënave të mbajtura nga Kievi, raporton The Independent, transmeton Klankosova.tv.

Në një fjalim përmes një video lidhjeje në Këshillin Popullor Botëror Rus në Moskë të martën, Putin tha se rritja e popullsisë ruse do të jetë “qëllimi ynë për dekadat e ardhshme”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.