Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Putin paralajmëron përdorimin e armëve bërthamore

NULL NULL
29.02.2024 11:38

Presidenti rus Vladimir Putin, pretendon se vendet e NATO-s po përgatiten që të sulmojnë Rusinë.

“Forcat e NATO-s “po përgatiten të godasin territorin tonë”, thotë ai, duke përdorur “forcat më efektive për ta bërë këtë”.

Putin thotë se fati i çdo vendi që sulmon Rusinë do të ishte “shumë më tragjik” se çdo gjë që mund të përballet Rusia.

“Ata duhet të kuptojnë se ne kemi gjithashtu armë, armë që mund t’i mposhtin ata në territorin e tyre,” thotë ai, duke shtuar se një veprim i tillë mund të “shkaktojë përdorimin e armëve bërthamore”.

“A nuk e kuptojnë ata këtë?”, shton ai.

Putin thotë se vendet perëndimore mendojnë se janë “supreme”, por shton: “Rusofobia i verbon njerëzit dhe i privon ata nga aftësitë e tyre racionale”.

“Pa Rusinë nuk ka paqe solide në botë”, u shpreh ai.

Kjo pasi presidenti francez, Emmanuel Macron tha se vendosja e trupave perëndimore në terren në Ukrainë nuk përjashtohet,

Ndaj kësaj deklarate pati reagime të ashpra, në mesin e tyre edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili tha se aleanca nuk ka plane për të dërguar trupa në Ukrainë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.