Punonjësja e IT-së padit shefin e saj duke besuar se 'xx' në email ishin puthje - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Punonjësja e IT-së padit shefin e saj duke besuar se ‘xx’ në email ishin puthje

NULL NULL
18.05.2023 19:13
kompjuter

Një punonjëse e IT-së paditi shefin e saj për ngacmim seksual pasi besoi se përdorimi nga ana e tij e “xx”, “yy” dhe “????” në një email duke kërkuar më shumë informacion nga ajo, ishte një mënyrë e koduar nga ana e tij për të kërkuar marrëdhënie seksuale, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Karina Gasparova pohoi gjithashtu se kur Alexander Goulandris riemërtoi një dosje pune me inicialet e tij ‘ajg’, ishte një shkurtim i “A Jumbo Genital”.

Gjykata e Punësimit në Londër tha se perceptimi i zonjës Gasparova për ngjarjet ishte “i shtrembëruar” dhe pretendimet e saj u refuzuan.

Gasparova ishte menaxhere projekti në zyrën në Londër të essDOCS, një kompani që ofron “zgjidhje tregtare pa letra”.

Ajo e çoi firmën në gjykatë duke pretenduar për ngacmim seksual, diskriminim dhe shkarkim të padrejtë nga puna.

Gjykata dëgjoi se ajo besonte që eprori i saj, Goulandris, po “përpiqej të bisedonte me të” kur diskutonte çështjet për thirrjet e punës dhe pretendoi se ai donte ta shikonte atë.

U pretendua gjithashtu se korrespondenca me email nga Goulandris insinuoi një dëshirë për t’u “angazhuar në akte seksuale”.

Gasparova, e cila përfaqësonte veten, argumentoi se ‘xx’ i referohej puthjeve, ‘yy’ kontaktit seksual dhe ‘????’ si një mënyrë e koduar për të pyetur “kur do të ishte gati” për t’u përfshirë në akte seksuale.

Por paneli i gjykatës tha se ishte një “kërkesë e vërtetë për informacion” dhe nuk nënkuptonte ndonjë natyrë seksuale.

Akuzat e tjera përfshinin Goulandrisin duke thënë “kalofshi një mbrëmje të këndshme”, në atë që zonja Gasparova e përshkroi si “një zë tërheqës”.

Dhe ajo pretendoi se ai e preku qëllimisht dorën e saj kur u zgjat për një maus kompjuteri. Gjykata tha se asnjë nga incidentet nuk kishte natyrë seksuale dhe ata gjithashtu u refuzuan.

Ajo paraqiti një letër zyrtare ankese në prill 2021 kundër Goulandrisit, por dha dorëheqjen pasi u refuzua, u tha në seancë dëgjimore.

Pretendimet nga zonja Gasparova u quajtën një “perceptim i shtrembër i ngjarjeve të përditshme” nga paneli i gjykatës, i cili gjithashtu tha se ajo “demonstroi një tendencë për të bërë pretendime të jashtëzakonshme pa prova”.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.