Publikohen nacionalitetet e 176 viktimave të aeroplanit ukrainas që u përplas në Iran - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Publikohen nacionalitetet e 176 viktimave të aeroplanit ukrainas që u përplas në Iran

NULL NULL
08/01/2020

Aeroplani Boeing-737 i Ukrainës është rrëzuar në Iran, ku mbetën të vdekur më shumë se 170 njerëz në bord, tansmeton Klan Kosova.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Vadym Prystaiko, bën të ditur se 63 nga këto viktima ishin shtetas kanadezë.

Ndërsa 82 viktima tjerë ishin iranian, 11 ukrainas, 10 suedezë, katër afganë, tre gjermanë dhe tre britanezë.

Ambasada e Ukrainës në Teheran tha se përplasja e avionit erdhi pasi pati defekte motori i saj dhe se kjo nuk kishte aspak të bëjë me sulme, shkruan BBC.