Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pse nuk duhet të shtrihemi me flokë të lagura

NULL NULL
15.10.2015 09:50

Gjumi me flokë të lagura që shpesh mund të praktikohet nga persona të ndryshëm nuk është i këshillueshëm për shkak të problemeve që mund të sjellë ndër to është ftohja.

Edhe pse nuk ka asnjë provë të saktë shkencore që ky zakon mund të shkaktojë ftohje, këtu do t’ju paraqesim 3 arsye se pse fjetja me flokë të lagur është e dëmshme. Dhimbje koke: temperatura e trupit tuaj rritet deri në fazën REM.

Trupi fillon të ngrohet dhe lagështia mbi kokë mund të shkaktojë dhimbje të rënda koke. Infeksionet: jastëkët janë idealë për rritjen e baktereve, sepse ato thithin djersën, qelizat e vdekura të lëkurës dhe yndyrën.

Flokët e lagur krijojnë një “terren të përsosur” për infeksionet. Flokë të brishtë që mund të çahen (krijojnë kokë të dyfishtë) lehtësisht: lagështira i bën flokët më të brishtë dhe më të prirur për të krijuar maja të dyfishta, transmeton albeu.com

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.