Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pse nuk duhet të shkojmë kurrë në shtrat me flokë të lagura?

NULL NULL
04.05.2023 09:40

Ndonëse tharja e flokëve gjatë natës mund të duket si një përpjekje e madhe kur jeni të rraskapitur pas një dite të vështirë dhe thjesht dëshironi të flini pak, Ekspertja e higjienës Madame Sweat, e cila rregullisht jep këshilla për pastërtinë, thotë se ka tre arsye pse nuk është kurrë një ide e mirë për të shkuar në shtrat me flokë të lagura.

Siç shpjegon ajo në një video të publikuar në profilin e tij në TikTok, të shkosh në shtrat me flokë të lagur mund të rezultojë në një infeksion mykotik të kokës dhe nëse kemi zbokth, kjo vetëm sa do ta përkeqësojë situatën sepse lagështia mund të shkaktojë shfaqjen e kërpudhave.

Përveç kërpudhave të flokëve, kjo gjithashtu mund të shkaktojë formimin e mykut dhe mykut në jastëkët tanë të pastër, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Po kështu, Sweat pretendon se flokët e lagur janë gjithsesi në një gjendje “të dobësuar”, që do të thotë se duhet t’i trajtojmë veçanërisht me butësi. Kjo është arsyeja pse gjumi pa i tharë më parë flokët mund të shkaktojë thyerje të panevojshme të flokëve dhe çarje të majave.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.