Protestat në Francë mbyllin Kullën Eiffel edhe Louvren - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Protestat në Francë mbyllin Kullën Eiffel edhe Louvren

NULL NULL
28.03.2023 23:17
France

Protestat dhe grevat kundër reformave të pensioneve pushtuan Francën sërish të martën, me mijëra njerëz që marshuan.

Kjo bëri që Kulla Eiffel dhe muzeu Louvre të mbyllen teksa policia rriti sigurinë mes paralajmërimeve të qeverisë se demonstruesit radikalë synonin “të shkatërronin, të plagosnin dhe të vrisnin njerëz”, shkruan NPR, transmeton Klankosova.tv.

Shqetësimet se dhuna mund të përhapet bëri që ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, të dislokojë 13 mijë oficerë në rrugët e kryeqytetit.

Pas muajsh trazirash, një dalje nga stuhia e protestës e shkaktuar nga ndryshimet e Presidentit Emmanuel Macron në sistemin e pensionit të Francës dukej aq larg sa kurrë. Pavarësisht nga lutjet e reja të sindikatave që qeveria ndaloi përpjekjet e saj të diskutueshme për të rritur moshën ligjore të pensionit të Francës nga 62 në 64 vjeç.

Udhëheqësi francez përdori më parë një fuqi të veçantë kushtetuese për të mposhtur reformën para ligjvënësve pa i lejuar ata një votë. Lëvizja e tij këtë muaj nxiti më tej lëvizjen protestuese. Dhuna është ndezur që atëherë dhe mijëra ton mbeturina të qelbur janë grumbulluar në rrugët e Parisit ndërsa punonjësit e kanalizimeve grevë.

Faqja e internetit e Kullës Eiffel njoftoi se protestat bën që të mbyllet atraksioni turistik me famë teksa njësoj veproi edhe muzeu i Louvrenit.

Vala e protestave të martën shënoi herën e 10-të që nga janari që sindikatat u kanë bërë thirrje punëtorëve të largohen dhe demonstruesve të vërshojnë rrugët e vendit kundër ndryshimeve të daljes në pension të Macron, të cilat janë një prioritet kyç i mandatit të tij të dytë si president.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.