Prokuroria italiane: Mafia shqiptare e egër dhe aleate me ‘Ndraghetan

Prokuroria italiane: Mafia shqiptare e egër dhe aleate me ‘Ndraghetan

NULL NULL
2 years më parë

Prokurori italian i Katanzaros, Nicola Gratteri, thotë se mafia shqiptare është e fortë dhe po fiton terren.

Duke folur për krimin dhe veprimtarin e paligjshme prokurori tha se mafia shqiptare është bashkëpunuese me grupe të tjera.

“Mafia shqiptare është e egër, e fortë dhe aleate me Ndragheta-n dhe po fiton terren çdo ditë dhe më shumë. Bashkëpunimet janë të vazhdueshme edhe me grupime të tjera kriminale siç e tregon edhe menaxhimi i kokainës së rrugës që kontrollohet nga Ndragheta, mafia nigeriane apo grupet kriminale lokale”, ka thënë  Gratteri raportojnë mediat italiane, shkruan alsat-m përcjellë Klan Kosova.

Pak ditë më parë në operacionin “Lulet e Pranverës” u goditën katër grupe kriminale që vepronin në Itali dhe Shqipëri, ku u arrestuan 27 persona, 21 ishin shqiptarë dhe 6 shtetas italianë.