Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Profesori rus dënohet me pesë vjet burg për kritikat ndaj Putinit

NULL NULL
13.02.2024 11:15
Burg
Burg

Një gjykatë ruse dënoi me pesë vjet burgim një profesor dhe shkencëtar politik, i cili shprehu një qëndrim kritik ndaj regjimit në pushtet, njoftuan agjencitë ruse.

Boris Kagarlicki fillimisht u dënua me një gjobë prej rreth 6,160 euro për shkak të “thirrjeve publike për terrorizëm”.

Në procedurën e apelit, gjykata e ndryshoi dënimin me pesë vjet burg.

Kagarlitsky, profesor në Shkollën e Lartë të Shkencave Sociale dhe Ekonomike në Moskë, u mor në paraburgim nga salla e gjyqit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.