Problemet e veshit, hundës, fytit mund të lidhen me autizmin, thonë studiuesit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Problemet e veshit, hundës, fytit mund të lidhen me autizmin, thonë studiuesit

NULL NULL
25.04.2023 19:21
semundje te veshit

Studiuesit janë përpjekur prej kohësh të përcaktojnë arsyet pse disa njerëz kanë autizëm ose tipare autike.

Një studim i ri nga Mbretëria e Bashkuar bazohet në prova rreth një faktori të mundshëm, duke zbuluar se fëmijët e vegjël me probleme të veshit, hundës dhe fytit u diagnostikuan më vonë me autizëm.

Kjo nuk do të thotë se të gjithë fëmijët e vegjël që kanë infeksione të veshit përfundimisht do të diagnostikohen me autizëm. Gjithashtu nuk do të thotë që të gjithë njerëzit me autizëm kishin këto infeksione të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes si fëmijë.

Por kjo mund të jetë pjesë e një liste të gjatë arsyesh të mundshme, duke punuar së bashku në kombinime të ndryshme, sipas hetuesve në Universitetin e Bristolit dhe Universitetin Aston në Angli.

“Është e qartë se në vetvete, infeksionet e veshit ose këto probleme kronike të veshit nuk po shkaktojnë autizëm, por mund të jetë një kombinim i gjërave”, tha Alycia Halladay, shefe e Fondacionit të Shkencës së Autizmit në Scarsdale. “Pra, ne duhet të fillojmë të shikojmë se cilat janë ato kombinime”.

Nënat e fëmijëve i ishin përgjigjur pyetësorëve për shpeshtësinë e nëntë shenjave dhe simptomave që lidhen me veshët e fëmijëve të tyre, problemet e dëgjimit dhe sistemin e sipërm të frymëmarrjes kur ata ishin rreth 1 deri në 3 vjeç.

Simptomat përfshinin gërhitje, frymëmarrje nga goja, goditje në veshët e tyre, skuqje dhe lëndime, dëgjim i dobët gjatë të ftohtit dhe rrjedhje nga veshi, përcjell Klankosova.tv

Frekuenca më e lartë e këtyre simptomave u shoqërua me rezultate më të larta në tiparet e autizmit si dëmtimi i komunikimit social, sjelljet e përsëritura dhe me një diagnozë klinike të autizmit. Kjo lidhje ishte veçanërisht e dukshme kur fëmijët ishin 30 muajsh.

Fëmijët që kishin qelb ose rrjedhje të mukozës ngjitëse nga veshët e tyre kishin trefish rrezik për autizëm. Ata që kishin dëgjim të dëmtuar gjatë një ftohjeje kishin më shumë se dyfishin e rrezikut.

Në Shtetet e Bashkuara, rreth 1 në 36 fëmijë ka një çrregullim të spektrit të autizmit. Simptomat mund të variojnë nga të lehta në të thella, me djemtë që diagnostikohen më shpesh sesa vajzat.

Midis shumë sugjerimeve për atë që mund të kontribuojë në autizëm janë gjenetika dhe sfidat imune të nënave gjatë shtatzënisë, tha Halladay.

Pavarësisht nëse prindërit kanë shqetësime për autizmin apo jo, ata duhet ta çojnë fëmijën e tyre te një pediatër kur shfaqen simptomat e një infeksioni të veshit, tha Halladay.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO