Prizreni, nikoqir i konferencës mbi vlerësimin në edukim dhe psikologji - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Prizreni, nikoqir i konferencës mbi vlerësimin në edukim dhe psikologji

NULL NULL
05/09/2018

Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren ka nisur punimet Kongresi VI Ndërkombëtar mbi matjen dhe vlerësimin në edukim dhe psikologji.

Kongresi ka për qëllim të ndajë ekspertizën, përvojën dhe punën shkencore me kolegët në mbarë botën. Kongresi do të përfshijë folësit e ftuar, diskutimet në panele, raportet verbale dhe prezantimet e posterëve.

Rektori i UPZ-së, Ramë Vataj theksoi se Turqia dhe universitetet turke janë mbështetësit më të mëdhenj të këtij universiteti që nga fillimi duke shtuar se prej se ka ardhur rektor i UPZ bashkëpunimin me universitetet turke e ka konsideruar bashkëpunim kombëtar duke marr për bazë afërsinë e dy vendeve dhe diversitetin kulturor që ka Prizreni ku janë të koncentruar dhe akomoduar shumë mirë komunitet turk.

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, tha se ndihet i nderuar që merr pjesë në këtë konferencë të rëndësishme shkencore që po mbahet në qytetin e Prizrenit dhe iu uroi suksese në prezantimin e punës së tyre studiuesve në temat që trajtohen në këtë konferencë.

Ai shtoi se Prizreni ka bashkëpunim të mirë me shumë komuna të Turqisë.

Nga një fjalë rasti e mbajtën edhe r Selahattin Gelbal në emër të EPODDER Yaşar Özbay në emër të HKU, të cilët falënderuan Vatanj dhe organizatoren Serdan Kervan për kontributin e tyre në organizimin e kësaj konference, transmeton Klan Kosova

Konferenca do t`i zhvillojë punimet deri më 8 shtator..