Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite s’do të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II

NULL NULL
18.09.2022 16:47

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed Bin Salman, nuk pritet të marrë më pjesë në funeralin e mbretëreshës, thotë një burim i Zyrës së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar.

Grupet e të drejtave të njeriut kishin kritikuar vendimin për të ftuar Princin e Kurorës, i cili është sundimtari de fakto i Arabisë Saudite.

Princi, i njohur si “MBS”, është akuzuar nga inteligjenca perëndimore se ka urdhëruar vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi në vitin 2018.

Ai e mohon akuzën. Por ai është parë si një i pabesë në Perëndim dhe nuk ka qenë në Britani që nga vrasja brenda Konsullatës Saudite në Stamboll, thotë korrespondenti i sigurisë i BBC-së, Frank Gardner.

Burime pranë Ambasadës së Arabisë Saudite konfirmuan më herët se Princi i Kurorës do të vizitojë Londrën këtë fundjavë.

Grupet e të drejtave të njeriut thanë se ftesa për Mohammed Bin Salman përfaqësonte zbardhjen e një historie të tmerrshme saudite të të drejtave të njeriut.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.