Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Presidentja e Indisë do ta vizitojë Serbinë: S’e njohim Pavarësinë e Kosovës

NULL NULL
04.06.2023 00:13

Presidentja e Indisë, Droupadi Murmu, të mërkurën (07.06.2023) pritet ta vizitojë Serbinë.

Vizita e saj në Serbi vjen në një kohë kur tensionet janë rritur javën e kaluar në veri të Kosovës, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, shkruan aninews.in, transmeton klankosova.tv.

Disa përplasje janë raportuar me protestuesit për vendosjen e kryetarëve etnikisht shqiptarë në zgjedhjet e diskutueshme.

Megjithatë, Ministria e Punëve të Jashtme ka thënë se India nuk e njeh shpalljen e pavarësisë së Kosovës dhe se situata në vend nuk do të ndikojë në vizitën e presidentes Draupadi Murmu në Serbi.

Duke iu drejtuar një konferencë të posaçme për vizitën e Presidentes në Surinam dhe Serbi, Sekretari i MEA-së, West Sanjay Verma tha, “Epo, ne jemi të vetëdijshëm për trazirat e fundit në Kosovë. Nuk kemi asnjë arsye në këtë pikë”.

“Për çështjen e Kosovës, qëndrimi ynë ka qenë mjaft i qartë dhe konsistent se ne nuk e njohim shpalljen e pavarësisë nga Kosova. Megjithatë, ne besojmë gjithashtu se çdo mosmarrëveshje duhet të zgjidhet përmes dialogut,” shtoi Verma.

Ai tha se shpreson që trazirat e ditëve të fundit në vend të zgjidhen në mënyrë paqësore përmes bisedimeve dhe të ketë një de-përshkallëzimin e situatës.

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.