Presidenti i Indonezisë: Ia kam dërguar Putinit mesazhin e Zelenskyt - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Presidenti i Indonezisë: Ia kam dërguar Putinit mesazhin e Zelenskyt

NULL NULL
30/06/2022

Presidenti indonezian, Joko Widodo, thotë se i ka dërguar një mesazh presidentit rus, Vladimir Putin, nga lideri i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Widodo u takua dje me presidentin ukrainas në një vizitë në Kiev dhe sot ka qenë në Moskë për një takim me Putinin.

“Unë i përcolla mesazhin e presidentit Zelensky, presidentit Putin”, tha Widodo pas bisedimeve në Moskë.

Ai nuk zbuloi se çfarë thoshte mesazhi, por shtoi se ka shprehur “gatishmërinë” e tij për të ndihmuar në fillimin e komunikimit midis dy liderëve.

Widodo tha se Indonezia do të vazhdojë të bashkëpunojë me Rusinë dhe nga ana tjetër Putin u tha gazetarëve se Rusia është e gatshme të përmbushë nevojën e Indonezisë për plehra, furnizimi i të cilave është prekur nga lufta në Ukrainë dhe sanksionet perëndimore, shkruan BBC, transmeton KlanKosova.tv.