Pothuajse gjysma e grave thonë se ndaluan së bëri seks gjatë menopauzës

Pothuajse gjysma e grave thonë se ndaluan së bëri seks gjatë menopauzës

NULL NULL
2 months më parë

Një studim i ri thotë se pothuajse gjysma e grave në Mbretërinë e Bashkuar thonë se ato pushuan së kryeri marrëdhënie seksuale gjatë menopauzës.

Sondazhi, i cili u krye për “The Independent” zbuloi se rreth një e katërta e grave jetojnë në frikë se partneri i tyre do të divorcohet për shkak të menopauzës që vret seksin e tyre.

Ligji i Familjes Stowe, firma më e madhe ligjore e familjes, e cila anketoi 534 gra që ishin mbi të 40-tat, zbuloi se 65 përqind e tyre thonë se menopauza ka ndikuar në martesën e tyre. Ndërsa pothuajse gjysma besonin se marrëdhënia e tyre mund të ishte ruajtur nëse do të trajtoheshin më me kujdes simptomat e menopauzës, shkruan The Independent, transmeton Klankosova.tv.

Avokatja në Stoëe Family Law, Rachel Roberts tha se kjo gjë

Rachel Roberts, një avokate në Stoëe Family Laë, thotë se ndarjet për këtë shkak janë rritur kohëve të fundit.

“Shohim një rritje të rasteve pasi marrëdhëniet e tyre janë në krizë për shkak të ndryshimeve hormonale që përjetojnë gratë”, tha ajo.

Ajo shtoi se aktualisht, mbi 50 përqind e kërkesave për divorc nga gratë janë në të 40-at dhe 50 vjeç dhe ne po shohim që ky numër po rritet çdo herë e më shumë.