Policia turke arreston 126 persona, të dyshuar se kanë lidhje me një grup kurd - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Policia turke arreston 126 persona, të dyshuar se kanë lidhje me një grup kurd

NULL NULL
25.04.2023 14:34
Turqi

Policia turke ka arrestuar të paktën 126 persona të dyshuar për lidhje me një grup militant kurd të ndaluar.

Sipas raportimeve turke, të arrestuarit në 21 provinca dyshoheshin se financonin dhe ndihmonin në rekrutimin e PKK-së së jashtëligjshme.

Të dyshuarit përfshinin avokatë, gazetarë dhe politikanë. Partia kryesore pro-kurde tha se arrestimet ishin të planifikuara për të ndikuar në votim për zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare.

Partia Demokratike për Njerëzit ka thënë se të arrestuar janë avokatë që mund të kontrollonin sigurinë e zgjedhjeve, gazetarë të pavarur, të cilët mund të mbulonin mashtrimin e mundshëm të votuesve dhe menaxherë të fushatës partiake.

Agjencia shtetërore e lajmeve e Turqisë, Anadolu, tha se disa nga ata që u arrestuan

ishin të lidhura me 60 protesta në rrugë, si dhe rrëmbime të fëmijëve, dhe u drejtuan nga prokurorët publikë në qytetin me shumicë kurde të Dijarbakirit, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.